1. Bieszczadzki Park Narodowy:

Utworzony w 1973 roku, Bieszczadzki Park Narodowy obejmuje 292 km² powierzchni i chroni unikatowe ekosystemy górskie, lasy bukowe i połoniny. Park słynie z bogatej flory i fauny, w tym wilków, niedźwiedzi i rysi. Na terenie parku wytyczono liczne szlaki turystyczne, umożliwiające podziwianie wspaniałych krajobrazów.

2. Połonina Wetlińska:

Położona na wysokości 1255 m n.p.m., Połonina Wetlińska to jedna z najpopularniejszych atrakcji Bieszczad. Rozległe hale pasterskie oferują panoramiczne widoki na Tarnicę i inne szczyty. Na Połoninę Wetlińską można dojść szlakiem turystycznym z Wetliny lub Smereka.

3. Tarnica:

Znajdująca się na granicy polsko-ukraińskiej Tarnica (1346 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem polskich Bieszczad. Wędrówka na Tarnicę to wyzwanie kondycyjne, ale satysfakcja z dotarcia na szczyt i podziwiania rozległych panoram jest warta wysiłku.

4. Jezioro Solińskie:

Gigantyczny sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 22 km² powstał w 1968 roku na rzece San. Jezioro Solińskie to popularne miejsce wypoczynku, oferujące możliwości żeglarstwa, pływania, wędkowania i sportów wodnych.

5. Zapora w Solinie:

Monumentalna zapora wodna o wysokości 82 metrów i długości 660 metrów jest jedną z największych w Polsce. Z zapory roztaczają się piękne widoki na jezioro i okolicę.

6. Bieszczadzka Kolejka Leśna:

Unikatowa kolejka wąskotorowa o długości 50 km kursuje na trasie Majdan – Cisna – Przysłup. Podróż kolejką to niezapomniana przygoda i doskonały sposób na poznanie bieszczadzkich krajobrazów.

7. Gmina Lutowiska:

Gmina położona w samym sercu Bieszczadów, słynąca z dziewiczej przyrody, malowniczych wiosek i bogatej historii. Na terenie gminy znajdują się liczne szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, a także zabytkowe cerkwie i drewniane chaty.

8. Rezerwat Sine Wiry:

Utworzony w 1999 roku rezerwat chroni malowniczy przełom rzeki Wetliny. Na terenie rezerwatu można podziwiać kaskady, progi skalne, bujną roślinność i unikalne formy skalne.

9. Jaworzec:

Miejsce upamiętniające tragiczną historię wsi, która została wysiedlona w 1947 roku w ramach akcji „Wisła”. Na terenie Jaworca można zobaczyć ruiny cerkwi, cmentarz i pozostałości dawnych zabudowań.

10. Siekierezada w Cisnej:

Kultowe miejsce na mapie Bieszczad, gdzie można zjeść tradycyjne potrawy kuchni bieszczadzkiej i posłuchać biesiadnych piosenek. Siekierezada słynie z wyjątkowej atmosfery i gościnności.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem do Bieszczad:

  • Zapoznać się z prognozą pogody i odpowiednio do niej przygotować. Bieszczady słyną z kapryśnej pogody, dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednią odzież i obuwie.
  • Zaplanować trasę wycieczki i sprawdzić czas przejścia szlaków. W Bieszczadach jest wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Ważne jest, aby wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości.
  • Zabrać ze sobą wystarczającą ilość jedzenia i picia. W Bieszczadach nie ma wielu sklepów i restauracji, dlatego ważne jest, aby zabrać ze sobą wystarczającą ilość prowiantu.
  • Pamiętać o ochronie przed słońcem i komarami. W Bieszczadach latem słońce może być bardzo mocne, a komary mogą być uciążliwe.

Bieszczady to magiczny region, który oferuje coś dla każdego. Atrakcje tego regionu zachwycają zarówno miłośników przyrody, jak i tych, którzy szukają wytchnienia od zgiełku codzienności.

Dodatkowe informacje:

Zapraszamy do Bieszczad!